Cintiq ekranımda resim ve görüntü yok, ne yapmalıyım?

Cintiq'te ekranda görüntünün olmaması farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Aşağıda Cintiq Ekranı için sorun giderirken deneyebileceğiniz bazı adımlar var.

  • Tabletin bilgisayara doğru şekilde bağlı olduğundan emin olun.

Çoğu Cintiq tabletinde, bilgisayara bağlanmak için hem USB hem de video kablosu, yani HDMI, DVI ya da Display Port kullanılır. Lütfen her iki kablonun da bilgisayara doğrudan bağlı olduğundan emin olun. Eğer bir adaptör kullanıyorsanız, sorunun adaptörde olmadığından emin olmak için tableti doğrudan bağlayarak test edin. Adaptörler zaman içinde bozulabilir. Bir Cintiq ile kullanıldığında en güvenilir olduklarını gördüğümüz için, Wacom, Startech ve Kanex adaptörlerini önerir.

  • Tablette güç var mı?

Tabletin güç adaptörüne doğru şekilde bağlı olduğundan emin olun. Bir bilgisayara bağlı değilse bile ünite güç adaptörüne bağlandığında açılabilmelidir. Bağlandığında ünite açılmıyorsa lütfen Wacom Support ile iletişime geçin ve faturanızın bir nüshasını hazırda bulundurun. Fatura, garanti kapsamındaki tamir için gereklidir.

Eğer ünite açılırsa, bilgisayara bağlanın. Eğer bir kablo bağlantı kopukluğu ya da eşitleme yok mesajı gösterilirse, bu mesaj tabletin bilgisayardan bir sinyal almadığı anlamına gelir. Tablet bağlantılarını yeniden kontrol edin. Aynı hata mesajını alırsanız lütfen başka bir bilgisayar üzerinde deneyin.

  • Başka bir ekran kablosunu deneyin.

Pek çok güncel Cintiq'in takılıp çıkarılabilir kablosu vardır. Ekran kablosunu çıkarmak ve varsa yeni bir ekran kablosuyla denemek için kullanıcı kılavuzundaki adımları izleyin.

  • Ekran ayarlarını değiştirmek.

Bir bilgisayara bağlandığında ve eşitleme yok ya da bağlantı kopukluğu mesajı gösterilmemişse, fakat ekranda hâlâ görüntü yoksa, problem işletim sistemindeki bir ekran ayarından kaynaklanıyor olabilir. Aşağıdaki adımları denemek için ikinci bir monitör gereklidir.

Windows: Masaüstüne sağ tıklayın ve "Display Settings"i seçin. Görüntü ayarlarında birden fazla görüntü seçeneğine gelip "extend these displays"i seçin ve "apply" butonuna tıklayın. Seçtiğinizde Cintiq tanımlanmış monitörlerde en üstte görünüyorsa, Cintiq'i seçin ve "Recommended" (Önerilen) çözünürlük ayarında olduğundan emin olun. Problem devam ederse Wacom Support'la iletişime geçin.

Mac: Sistem tercihlerini açıp ekranları seçin.  Her ekranda bir ekran penceresi açılmalıdır.  Ana ekranda "Mirror these displays"in seçili olmamasını sağlayın. Sonra, Cintiq'in çözünürlüğünün "Best for display" seçeneğinde olmasını sağlayın. Problem devam ederse Wacom Support'la iletişime geçin.